Hizmetlerimiz - Antalya Takograf - Yetkili Servis - Muayene - Kalibrasyon İstasyonu

İçeriğe git

Ana menü:

Takograf Kalibrasyon ve Muayene
Antalya Takograf olarak,  tüm dijital, analog ve elektronik takografların muayene ve damgalama işlemlerini yapmaktayız. Muayene ve damgalama işlemi size verilen Takograf Kalibrasyon belgesi ile belgelenmektedir.

Kalibrasyon belgesi, aracınızda bulunan takograf cihazının çalışır durumda ve tüm fonksiyonlarını yerine getirdiğini belgelemektedir.

Kalibrasyon belgesi araç muayene istasyonlarında (TÜV TÜRK) , kantarlarda, Polis ve Jandarma Trafik kontrollerinde istenilen bir belgedir. Belgesi bulunmayan araçlar, muayene istasyonlarında ağır kusurlu olarak işlem görmekte ve muayene olumsuz olarak değerlendirilmektedir.

Kalibrayon belgesi, takograf cihazları için 2(iki) yıl geçerlidir. Kalibrasyon belgesi 1(bir) defa düzenlenir ve kaybedilmemesi gerekmetedir. Kayıp belgenin yenisi düzenlenemektedir. Belgede bulunan sertifika hologramı sadece bir kez üretilmiştir. Muayene istasyonları, takograf kalibrasyon belgesinin fotokopisini kabul etmemektedir, orjinal belge mutlaka yanınızda olmalıdır.

Kalibrasyon belgesini sektörde tanınmış muayene istasyonlarından almanızı tavsiye etmekteyiz. Takograf kalibrasyon belgesini aldıktan sonraki dönemde takografınız ile yaşayacağınız tüm sorunlara çözüm bulabilecek uzman kadrolu muayene istasyonlarını tercih etmeniz, yaptıracağınız işlemler sonrasında sorun yaşamamanızı sağlar.

Takograf Tamir & Bakım Hizmetleri
Yedek Parça
SIK SORULAN SORULAR
Kalibrasyon belgesini ne zaman yaptırmalıyım ?
Takograf kalibrasyon belgesi her 2 yılda bir periodik muayene öncesinde, lastik ebat değişikliklerinde, şanzuman ve diferanziel tamirlerinden sonra, takograf cihazınızı tekrar kalibrayon ettirmeniz gerekmektedir.

Kalibrasyon belgesini yaptırmazsam ceza yermiyim ?
Evet, Takograf kalibrasyon belgesi bulunmayan veya uygun olmayan araçlara Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı personeli tarafından, kantarlarda yapılan incelemelerde cezai işlem uygulanmaktadır.

Takograf kalibrasyon belgesi ücreti ne kadar?
Takograf kalibrasyon belgesi, Her yıl resmi gazetede yayınlanan tarifeye göre ücretlendirilmektedir. 2017 Yılı için belirlenmiş Takograf Muayene Ücreti 54,10 TL + KDV’dir.

Takograf Cihazımı istediğim zaman değiştirebilir miyim?
Takograf Cihazınızı değiştirmek için geçerli bir sebebiniz olmak zorundadır. Bu sebepler, arıza veya kullanılmayacak kadar hasar görme gibi sınıflandırılabilir. Bu sebeplerle takograf cihazınızı yetkili servislerde uygun bir tutanakla değiştirebilirsiniz. Değiştirilen takograflar, en fazla bir ay icerisinde Trafik Tescil Dairelerinde araç ruhsatına işletilmesi gerekmektedir.

Hangi durumlarda cezai işlemlere maruz kalırım?
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yapılan denetimlerde; takograf cihazınıza ilişkin kalibrasyon belgesi veya montaj etiketinin olmaması, geçerli bir kalibrasyon belgesinin olmaması, kalibrasyon belgesindeki ve montaj etiketindeki bilgilerde tutarsızlık olması, montaj etiketinin hasarlanmış yada yıpranmış olması, takograf cihazının damgalarının tam olmaması, takograf cihazı ve aksamlarında herhangi bir müdahalenin tespit edilmesi gibi durumlardaÖlçüler ve Ayar Kanunu gereği 1.464 Türk Lirasına kadar idari para cezası uygulanmaktadır. 
Copyright 2017. All rights reserved.
İçeriğe dön | Ana menüye dön